Data dodania: 2015-07-20

Zasady ekonomicznej jazdy cz. 2.

Niedawno rozpoczęliśmy omawianie zagadnienia eko-jazdy, dziś przedstawiamy kolejne sposoby na oszczędną jazdę samochodem.

Zasada nr 6. Minimalizuj opory powietrza.

Dobrze jest ograniczyć opory aerodynamiczne. Można to zrobić demontując wystające elementy samochodu, w tedy, gdy z się z nich nie korzysta. Mogą to być bagażniki na dachu, spojlery, uchwyty na rowery czy narty.

Zasada nr 7. Klimatyzacji używaj z głową.

Zużycie paliwa zwiększa się wraz z włączeniem klimatyzacji i chociaż nie zawsze jest to tańsze rozwiązanie, niż jazda z opuszczoną szybą, to dobrze jest używać jej rozsądnie. Jeżeli już decydujemy się na korzystanie z klimatyzacji, to ustawmy ją na temperaturę jedynie o kilka stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz.

Zasada nr 8. Wystrzegaj się daremnego obciążenia pojazdu.

Posiadając w podróży zbędny nadbagaż narażamy się na to, że wyjazd pochłonie więcej pieniędzy za zużyte paliwo. Opróżnijmy więc bagażnik z niepotrzebnych przedmiotów, zwiększających masę samochodu.

Zasada nr 9. Zaplanuj trasę podróży.

Przygotowując się do wyjazdu dobrze jest przemyśleć trasę, którą zamierzamy się poruszać. Jeżeli jest to możliwe, to warto zaplanować ją tak, aby ominąć korki. Przy dłuższych postojach. np. oczekując na pasażerów gaśmy silnik. Przy bardzo krótkich trasach lepiej pójść pieszo lub wsiąść na rower.

Zasada nr 10. Poznaj swoje auto.

Część samochodów posiada komputer, który wskazuje bieżące zużycie paliwa oraz oblicza jego średnie zużycie. Pozwala to zauważyć, jak stosowana przez nas technika jazdy i występujące na drodze sytuacje wpływają na zużycie paliwa. Można podjąć się samodzielnego wyliczenia spalania na sto kilometrów swojego czterokołowca, dzieląc zatankowane paliwo przez przejechane kilometry i wynik mnożąc razy 100.

Podsumowanie korzyści.

Posługując się eko-jazdą jesteśmy w stanie sporo zyskać. Przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa i oszczędności domowego budżetu. Płynna jazda i zachowywanie odpowiednich odstępów zmniejsza ryzyko kolizji i wypadków, bo możemy szybciej zareagować na nieprzewidziane sytuacje. Ponadto dbamy o środowisko naturalne dzięki ograniczeniu emisji spalin. Oszczędzamy też niektóre z elementów samochodu, np. tarcze i klocki hamulcowe. Eco-driving jest coraz bardziej popularny i można się go uczyć w wielu szkołach jazdy.