Data dodania: 2017-05-05

Pięć ciekawostek z branży motoryzacyjnej.

Pięć ciekawostek motoryzacyjnych.

 

Większość z nas lubi być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi pojawiającymi się na rynku. Niektóre z nich mogą zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną, a niektóre z nich pozostaną jedynie ciekawostką.

 

  1. Każdy z nas wie, jakie są polskie drogi - pełne dziur. Powoduje to bardzo niekomfortową jazdę, a nawet może wiązać się z uszkodzeniem naszego pojazdu. Jaguar Land Rover wprowadził ułatwienia dla swoich klientów. Stworzyli system, który ostrzega przed uszkodzeniami nawierzchni na naszej trasie. Na pocieszenie mogę dodać, że z takiego udogodnienia nie będą korzystać tylko kierowcy jednej marki, a w przyszłości praktycznie wszyscy, ponieważ Google pracuje obecnie nad systemem, wykorzystującym GPS, który będzie informować o wszelkich niedogodnościach na drogach. My mamy jednak cichą nadzieję, że tego typu systemy będą zbędne, gdyż nasze drogi będą idealnie gładkie!

  2. W dalszym ciągu zbyt często słyszymy o przypadkach pijanych kierowców, którzy doprowadzili do śmiertelnego wypadku. Amerykanie postanowili ten problem rozwiązać, wymyślając system, który nie pozwoli ruszyć kierowcy pod wpływem alkoholu. Amerykanie zamontują w samochodzie alkomat, który z dużej odległości sprawdzi czy kierowca jest trzeźwy. System też może skanować nasze dłonie - w ten sposób skontroluje ilość promili w naszej krwi.

  3. Przepisy drogowe często się zmieniają. Samorządy muszą pokrywać duże koszty związane ze zmianą znaków drogowych. W Sydney postanowiono  zminimalizować koszty z tym związane. W mieście postawiono interaktywne znaki drogowe, na których wyświetlają się zaktualizowane informacje drogowe np. o której godzinie można zaparkować. Dodatkowo te nowoczesne znaki drogowe są zasilane przez panele słoneczne co jest sporą oszczędnością dla miasta.

  4. W momencie, kiedy dochodzi do zderzenia samochodu osobowego z tirem na drodze, to w starciu tym, mniejszy pojazd nie ma zbyt dużych szans. Samsung postanowił rozwiązać ten problem - pomysł korporacji nie jest zbyt kosztowny ani skomplikowany. Samsung stwierdził, że umieszczenie z tyłu tira ekranów, które pokazywałyby to, co widzi przed sobą kierowca znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo na drogach, a kierowca, który jedzie tuż za samochodem ciężarowym miałby większą kontrolę nad tym, co dzieje się na autostradzie.

  5. Producent BMW zaproponował nowatorskie rozwiązanie dla swoich klientów, które polega na tym, że mogą oni za pomocą gestów swoich dłoni sterować odbiornikiem  radiowym czy klimatyzacją. Pozostaje tylko czekać, aż pozostałe marki samochodów wprowadzą takie rozwiązanie do swoich pojazdów.