Data dodania: 2015-12-04

Czy trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

Czy trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

 

Egzamin na prawo jazdy kategorii B jest bardzo stresującym przeżyciem. Osoby, które go już zdały mogą odetchnąć z ulgą, jeśli jednak ten test jest dopiero przed Tobą warto mu się przyjrzeć, szczególnie, że ciągle ulega on zmianie. Jak obecnie wygląda egzamin na prawo jazdy? Czy rzeczywiście obecny egzamin jest trudniejszy niż ten sprzed 2015 roku?

 

Egzamin teoretyczny.

 

Jeśli chodzi o teorię wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego - wystarczy wykuć na blachę przepisy ruchu drogowego i egzamin jest zdany, ale, niestety, statystyki wykazują, że w 2015 roku teorię zaliczyło jedynie 25 procent, a przed zmianami było o wiele więcej osób, które otrzymało pozytywny wynik. Przed 2015 rokiem w bazie było zaledwie 500 pytań, które każdy znał na pamięć, a na dzień dzisiejszy jest ich ponad  tysiąc i są one utajone. Każdy kandydat ma w sumie 25 minut, a na każdą odpowiedź ma 30 sekund, aby mieć pozytywny wynik z testu trzeba odpowiedzieć prawidłowo przynajmniej na 68 z 74 pytań.

 

Egzamin praktyczny.

 

W 2015 roku egzamin praktyczny zaliczyło nieco więcej niż teorię, bo 29 procent zdających, ale nie jest to też zbyt wysoka liczba. Test praktyczny nie zmienił się aż tak bardzo - doszły do niego dwa zadania z tak zwanej “ekojazdy” - egzaminator w trakcie testu będzie zwracał uwagę czy zdający potrafi dopasować zmianę biegów do prędkości pojazdu oraz czy umie hamować silnikiem. Zmiany te mają nakłonić przyszłych kierowców do tego, aby płynniej poruszali się po drodze i wytwarzali mniej spalin w czasie jazdy.

 

Kolejne zmiany w 2016!

 

Wydawać by się mogło, że przynajmniej przez kilka najbliższych lat nic nowego nie zostanie wprowadzone do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, ale nic bardziej mylnego. Kolejne zmiany czekają na nas w 2016 roku! Młodzi kierowcy dostaną tymczasowe prawo jazdy, a w ciągu 8 miesięcy będą musieli zdać test potwierdzający zdobyte umiejętności, za który będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dodatkowo, na tylną szybę będzie trzeba przykleić zielony liść. Świeżo upieczonego kierowcę będą również obowiązywały większe ograniczenia w zakresie prędkości. Kolejnym minusem jest to, że w okresie posiadania czasowego prawa jazdy niedoświadczony uczestnik ruchu nie może podjąć zawodu związanego z prowadzeniem pojazdu.

 

Czy coraz trudniej zdać egzamin?


Egzamin na prawo jazdy kategorii B nie należy do łatwych, a z roku na rok coraz trudniej go zdać - o czym świadczą statystyki, ale miejmy nadzieję, że przynajmniej przełoży się to na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach!