Data dodania: 2015-07-20

Zasady ekonomicznej jazdy cz. 1.

Jazda ekonomiczna znana też jako eko-jazda lub eco-driving to takie kierowanie pojazdem, aby zużywał on jak najmniej paliwa i przez to koszty podróży były jak najniższe. W tym artykule przedstawimy najważniejsze, naszym zdaniem, metody minimalizowania zużycia paliwa.

Zasada nr 1. Prowadź samochód na jak najniższym możliwym biegu i na jak najniższych możliwych obrotach.

Im niższa prędkość obrotowa silnika, tym miej paliwa się zużywa. Planując energicznie przyspieszyć, silnik pojazdu powinien pracować na wyższych obrotach, niż wtedy, gdy na przykład zjeżdżamy z pagórka. Ważne jest też optymalne manewrowanie skrzynią biegów. Aby to zrobić, należy używać pierwszego biegu krótko, lepiej jechać na najwyższym biegu jaki w danej sytuacji można zastosować. Prędkość i obroty powinny być przede wszystkim dostosowane do warunków na drodze.

Zasada nr 2. Nie zwlekaj z rozpoczęciem jazdy i nie rozgrzewaj samochodu podczas postoju.

Obecnie konstruowane samochody są przystosowane do rozpoczęcia podróży zaraz po uruchomieniu silnika. Unikając rozpędzania pojazdu do maksymalnej prędkości inie tylko zużyjemy mniej paliwa, ale również pomożemy środowisku naturalnemu, bo spowodujmy mniejsze emitowanie spalin.

Zasada nr 3. Przewiduj zdarzenia na drodze.

Zawsze oczekujmy tego, co za chwilę może wydarzyć się na trasie naszej podróży. Dzięki temu będziemy potrafili oszacować sytuację i z wyprzedzeniem odpowiednio zareagować – wykluczyć zbędne przyspieszenia i nagłe hamowania. Płynność jazdy zapewni mniejsze rachunki za benzynę, bo rozpędzanie auta pochłania znacznie więcej energii, niż poruszanie się z w miarę stałą prędkością.

Zasada nr 4. Zachowaj stosowny odstęp od pojazdu przed Tobą.

Trzymając odpowiedni dystans do samochodu, który jedzie z przodu mamy komfort swobodnego decydowania o tempie jazdy. Stosowanie większych przerw pomiędzy samochodami umożliwia hamowanie silnikiem, więc umożliwi kolejne oszczędności. Mitem jest, że bardziej gospodarnie jest jechać na tzw. „luzie”, bo wówczas paliwo jest niepotrzebnie zużywane do podtrzymania pracy silnika.

Zasada nr 5. Zadbaj o ciśnienie w oponach.

Zbyt niskie ciśnienie ogumienia naszego samochodu przyczynia się do wytworzenia większych oporów toczenia i powoduje szybsze wyczerpanie zasobów baku. Podobnie dzieje się, gdy używamy szerszych, sportowych opon – to też powoduje wzrost oporów toczenia.

Do zapoznania się z kolejnymi zasadami eco-drivingu zapaszmy już wkrótce.