Data dodania: 2016-09-16

Po jakim czasie można prowadzić samochód po wypiciu alkoholu?

Po jakim czasie można prowadzić samochód po wypiciu alkoholu?

 

Większości z nas zdarza się wypić kieliszek wina albo kufel piwa, a od czasu do czasu nawet wypić większą ilość alkoholu - mamy coraz większą świadomość tego, że po spożyciu trunków nie powinniśmy wsiadać za kółko, ponieważ zagrażamy wtedy nie tylko sobie, ale również innym. Pozostaje więc pytanie, po jakim czasie po wypiciu alkoholu możemy bezpiecznie kierować pojazdem?

 

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu są wysokie, więc nie warto siadać za kółko w sytuacji, gdy nasz organizm jest jeszcze pod jego wpływem. Jeśli nie dostosujemy się do obowiązujących przepisów i jednak będziemy prowadzić samochód w momencie, gdy nie jesteśmy trzeźwi (wystarczy, że w trakcie kontroli alkomat wykaże, że mamy od 0,2 - 0,5 promila we krwi) to nie dość, że utracimy prawo jazdy minimum na 3 lata, zapłacimy 5 tysięcy grzywny, a nawet 10 tysięcy w przypadku, gdy spowodujemy wypadek, a jeśli w wypadku pozbawimy kogoś zdrowia lub życia to spotka nas największa kara czyli wyrzuty sumienia do końca życia.

 

Często myślimy, że jak wypiliśmy niedużo to wtedy możemy bezpiecznie prowadzić samochód, a jeszcze do tego dobrze się czujemy, więc sądzimy, że jesteśmy zupełnie trzeźwi, ale to często mylne odczucie, ponieważ 80% pijanych kierowców zatrzymanych przez policję to właśnie ci kierowcy, którzy pili dnia poprzedniego. Wbrew pozorom organizm wolno pozbywa się alkoholu z naszego organizmu i uzależnione jest to od wielu czynników takich jak: waga, płeć, sprawność fizyczna, stan zdrowia itp. i nie ma żadnego sposobu, aby taki proces przyśpieszyć. Najlepiej następnego dnia po prostu nie prowadzić pojazdu i lepiej w takiej sytuacji wybrać taksówkę albo komunikację miejska, a czasami warto zainwestować w alkomat, który podpowie nam czy możemy bez żadnych wyrzutów sumienia wsiąść za kółko.