Data dodania: 2015-07-20

W jaki sposób odzyskiwane są części z samochodów?

Odzyskiwanie sprawnych, używanych części z samochodów jest procesem zajmującym dużo czasu i wymagającym wiedzy o tym, jak jest zbudowana maszyna. Demontaż następuje najczęściej dopiero wtedy, gdy pojazd jest pozbawiony niebezpiecznych substancji. Niektórych elementów nie da się wykorzystać po raz drugi, dlatego mogą być one rozcięte podczas rozbiórki.

Weryfikowanie części pojazdu

Każdy producent dokładnie określa, które części mogą zostać ponownie wykorzystane, a które są jednorazowe. Na podstawie tych wymagań technicznych następuje weryfikacja części w stacji demontażu pojazdu.

Testowanie elementów samochodowych

To, że jakiś element jest dopuszczony przez producenta do powtórnego użycia nie oznacza, że można go wykorzystać wtedy, gdy jest niesprawny bądź mocno wyeksploatowany. Część elementów można wprowadzić do ponownego obiegu jedynie wtedy, gdy zostaną dokładnie sprawdzone na podstawie wymagań technicznych. Należy pamiętać o tym, że części pochodzące z demontażu nie posiadają gwarancji i powinny mieć dokładne oznaczenie. Wszystkie elementy, które pochodzą ze zdemontowanych pojazdów sprawdza się pod względem zgodności technicznej z elementami oryginalnymi. Niektóre z nich poddawane są regeneracji, dzięki czemu będą służyły nieco dłużej niż pozostałe. Po poddaniu ich kontroli, należy umieścić odpowiednie oznakowania.

Korzyści z odzyskiwania pojazdów

Bez odzyskiwania pojazdów, środowisko z każdym dniem stawałoby się coraz bardziej zanieczyszczone. Aby unowocześnić i skrócić ten proces, konieczne jest zastosowanie specjalnych procedur. Ich przestrzeganie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa prac. Istnieje wiele projektów, które mają zachęcać ludzi do złomowania pojazdów, gdyż chroni to przyrodę. Planowano na przykład wprowadzenie premii w wysokości 500 złotych za każdy zezłomowany pojazd, jednak realizacja projektu nie doszła do skutku. Podobny los spotkał jeszcze odważniejszy projekt, w którym złomowanie samochodu, który został wyprodukowany po roku 1998 wzbogaci jego właściciela o siedem tysięcy złotych. Takie dopłaty sprawdziły się w Słowenii, gdyż zaczęto kupować znacznie więcej nowych pojazdów. Osoby, które oddają auto na złom powinny zwracać uwagę na to, czy dana firma posiada uprawnienia do demontażu pojazdu. Na rynku pojawia się wiele firm, które oferują fikcyjną sprzedaż pojazdu i zarejestrowanie go na inną, często bezdomną osobę. Takie działania są nielegalne i można przez nie mieć problemy prawne.