Data dodania: 2015-11-27

Nie stój w korku!

Nie stój w korku!

 

Ile czasu spędzamy w korkach?

 

Wiecie ile czasu spędzacie w korkach? Przeciętnie Polak spędza w zatorach 9 godzin miesięcznie - najwięcej czasu w zatorach spędza mieszkaniec Wrocławia (8 godzin, 35 minut), a nieco mniej Warszawiacy (7 godzin, 28 minut).

 

Problem zakorkowanych miast dotyczy prawie każdego z nas. Jest to problem szczególnie ważny w okresie letnim, kiedy chcemy wyjechać na wymarzone wakacje, a zamiast wypoczywać na plaży marnujemy tylko czas, ale i nie tylko - tracimy również pieniądze. Sumą jaką marnotrawimy to około 30,5 miliarda złotych rocznie! Ta kwota nie wynika wyłącznie z wydatków na paliwo, ale cierpi na tym także polska gospodarka, ponieważ zamiast w pracy spędzamy czas w drodze do niej.

 

Jak rozwiązać problem korków?

 

Problem zatoru w mieści można rozwiązać - istnieje wiele sposobów, aby ulżyć kierowcom. Niektórzy twierdzą, że dobrym sposobem na rozładowanie korków na drogach jest przerzucenie się z samochodu na rower czy komunikację miejską, ale na jednoślad nie zawsze jest pogoda, a autobusem czy tramwajem nie da się wszędzie dojechać.

 

Wydawałoby się, że problemu korków nie można rozwiązać, ale nie jest to prawda - jest to kwestia związana w dużej mierze z organizacją ruchu drogowego - sygnalizacja świetlna często nie jest dopasowana do warunków na drodze, czerwone światło świeci się zbyt długo, a na drodze mamy zbyt dużo znaków drogowych. W rozładowaniu tłoku na ulicach mogą również pomóc buspasy przeznaczone do ruchu transportu miejskiego, a w niektórych krajach poruszają się nimi inni uczestniczy ruchu tacy jak: rowerzyści, motocykliści czy taksówkarze. Dobrym rozwiązaniem byłoby również poszerzenie zbyt wąskich ulic.

 

Co zrobić, żeby nie stać w korku?

 

Pewnie kwestia zatoru to problem do rozwiązania na lata, ale sami również możemy przyczynić się do poprawy warunków jazdy na polskich drogach, oprócz wspomnianej jazdy na rowerze czy komunikacją miejską, możemy również zmienić swoją codzienną rutynę i wybrać inną trasę do pracy niż zwykle, zainstalować aplikację na smartfon, która pomoże nam ominąć korki albo jeździć metodą na suwak, polegającą na wpuszczaniu jednego pojazdu z drogi podporządkowanej, jest to ruch na zmianę - najpierw jedzie kierowca z lewej, a później z prawej. W Niemczech, jeśli ktoś nie jeździ metodą na suwak zostanie ukarany mandatem!

 

W najbliższym czasie trudno czekać na zmianę infrastruktury czy organizacji ruchu, dlatego nie warto stać w korku - sami możemy wpłynąć na jakość podróży po polskich drogach, a dzięki temu zyskujemy czas, który jest przecież bezcenny!