Data dodania: 2017-02-13

Zapłacimy więcej za używane samochody sprowadzane z zagranicy.

Zapłacimy więcej za używane samochody sprowadzane z zagranicy.

 

Milion importowanych samochodów.

 

W poprzednim 2016 roku sprowadzono z zagranicy rekordową liczbę samochodów używanych  - około miliona. Co było przyczyną tego zeszłorocznego rekordu? Odpowiedź jest bardzo prosta - od 2017 roku  ma wzrosnąć akcyza za importowane pojazdy.

 

Nowe stawki akcyzy.

 

Jeszcze w tamtym roku obowiązywały dwie stawki akcyzy, które płaciło się według pojemności silnika sprowadzonego samochodu - osoba, która nabyła pojazd o pojemności silnika do 2 litrów poniosła opłatę w wysokości 3,1% wartości auta, a powyżej 2 litrów - 18,6%. Zasady były proste i jasne, a po wprowadzonych zmianach mamy aż 32 stawki akcyzy (znajdują się tam 4 kategorie wiekowe oraz 8 kategorii pojemności silnika).

 

Do tej pory płaciło się pewien procent wartości samochodu, a teraz na wysokość akcyzy będzie miały wpływ między innymi: wiek samochodu, ilość spalania oraz pojemność silnika. Najwięcej stracą na tym osoby, które będą chciały kupić starszy samochód - im bardziej wiekowy pojazd tym podatek będzie większy.

 

Dlaczego podatek akcyzowy wzrośnie?

 

Zmiany cen akcyzy mają nie tylko zwiększyć wpływ środków do budżetu, ale również ograniczyć oszustwa - zdarzało się, że w samochodzie były wymieniane podzespoły na gorszej jakości, co obniżyło wartość takiego pojazdu - po wycenie elementy te były z powrotem wymieniane na lepsze. Poza tym po polskich drogach ma poruszać się więcej nowych pojazdów co ma znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

 

Promowanie ekologii.

 

Dla osób, które kupią samochód z napędem hybrydowym czeka miła niespodzianka, ponieważ dostaną o 20% niższą akcyzę.