Data dodania: 2017-04-10

Jakie opony wybrać?

Jakie opony wybrać?

 

Na szczęście mróz i śnieg mamy już dawno za sobą. Wiosna to pora, w której powinniśmy zadbać o nasz pojazd, więc możemy wymienić zimowe opony na letnie. Podpowiadamy czy warto zainwestować w letnie opony, a może lepiej zaopatrzyć się w całoroczne? Jaka jest między nimi różnica?


 

Jaka jest różnica między oponami zimowymi, a letnimi?

 

Czy koniecznie powinniśmy zmienić opony zimowe na letnie albo na całoroczne? Tak, i to koniecznie! Opony różnią się między sobą gumą, z której są zrobione - zimowe są twarde, letnie są bardziej miękkie, zaś całoroczne są mieszanką obu opon. Dodatkowo, zimowe opony są przystosowane do niskich temperatur (powyżej 7 stopni Celcjusza mogą zacząć się topić i szybciej się wtedy zużywają), mają bardziej porowatą powierzchnię, dlatego gorzej trzymają się powierzchni, co ma zapobiegać ślizganiu się, ale przez to mają dłuższą drogę hamowania, są głośne i do tego powodują większe zużycie paliwa. Letnie opony są cichsze, mają lepszą przyczepność do podłoża, co skutkuje mniejszym zużyciem paliwa i krótszą drogą hamowania.

 

Opony sezonowe czy całoroczne?

 

A może zamiast zmieniać opony co sezon lepiej zainwestować w komplet opon całorocznych? Opony całoroczne są miksem opony zimowej oraz letniej (z przewagą cech jednej albo drugiej). Na pewno sporą zaletą takich opon jest fakt, że nie trzeba pamiętać o tym, żeby zmieniać je co sezon i są dedykowane przede wszystkim osobom, które cenią sobie spokojniejszą jazdę bez gwałtownych manewrów.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę w oponie?

 

Oprócz wymiany opon na letnie powinniśmy zwrócić uwagę na bieżnik, który nie powinien być cieńszy niż 1,6 mm, ale warto wymienić je wcześniej w momencie, gdy bieżnik osiąga grubość 3 mm (w przypadku opon zimowych jest to 4 mm). Jeśli zdecydujemy się wymieniać opony ze względu na sezon to powinniśmy je zmieniać na nowsze co 5 lat albo po przejechaniu 40 tys. km. Powinniśmy również zwracać uwagę na odpowiednie ciśnienie w oponach, co można łatwo sprawdzić np. na stacji benzynowej, na której są odpowiednie kompresory.

 

Warto dbać o opony i zmieniać je w zależności od tego jakie są aktualnie warunki pogodwe, dzięki czemu będą nam dłużej służyć i zapewnią bezpieczną oraz komfortową jazdę.