Data dodania: 2017-07-14

Jak postępować w przypadku wypadku na zagranicznych wakacjach?

Jak postępować w przypadku wypadku na zagranicznych wakacjach?

 

Wreszcie mamy wolne i możemy wyruszyć na nasze wymarzone wakacje za granicę. Bierzemy w drogę własny samochód, bo przecież tak jest najwygodniej. Na urlop czekaliśmy z utęsknieniem przez cały rok. Nie przewidujemy, że w trakcie wakacji może przydarzyć nam się coś nieprzyjemnego, ale, niestety, mamy na drodze nieszczęśliwy wypadek. Dodatkowo, jesteśmy poza krajem. Jak zachować się w takiej sytuacji?

 

Polisa OC.

 

Najlepiej wcześniej odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Przed podróżą zapoznajmy się z obowiązującymi zasadami, które panują w danym kraju, jeśli wyruszamy na wakacje do państw należących do Unii Europejskiej to w takiej sytuacji wystarczy polisa OC. Jeśli jednak wyjeżdżamy do krajów, które są poza granicami Unii to będziemy potrzebować dodatkowo zielonej karty, która potwierdza ważność ubezpieczenia.

 

Drogowe zwyczaje.

 

W trakcie zagranicznych wojaży warto także wcześniej poznać jakie zwyczaje panują na drodze w danym państwo, gdyż to co my uważamy za normę w Polsce za granicą niekoniecznie musi za takie uchodzić - Holandia to kraj, w którym bardzo popularne są rowery i w niektórych miejscach jest ich o wiele więcej niż samochodów, dlatego mają one pierwszeństwo w wielu sytuacjach. Dodatkowo, jeśli w Holandii przebywamy dłużej niż 14 dni to musimy uiścić opłatę drogową (w przypadku własnego środka transportu, który posiada zagraniczną rejestrację). W Wielkiej Brytanii poruszamy się lewą stroną jezdni.Poza tym Brytyjczycy dość wolno poruszają się po drogach.

 

Wypadek.

 

Jeśli przydarzył się nam nieszczęśliwy wypadek i to my jesteśmy stroną poszkodowaną to należy spisać protokół zdarzenia - najlepiej, żeby zrobić to jak najszybciej i na miejscu. Sprawca zdarzenia powinien przyznać się do winy - dodatkowo, spiszmy jego dane oraz właściciela samochodu. Potrzebujemy także: numer rejestracji, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela. Później towarzystwa ubezpieczeniowe, które reprezentują sprawcę i poszkodowanego będą się ze sobą kontaktować. Jeśli to my zawiniliśmy to postępujemy z taką różnicą, że my udostępniamy swoje dane poszkodowanemu.